"מהדרה להכלה" – הלוואי, אמן, אינשאללה!

ביום ג' 14.1.20 התקיים הכנס "מהדרה להכלה" בהשתתפות 400 סטודנטים של TEC מ-15 מכללות מכל המגזרים בחברה הישראלית.

מקובל לדבר על הדרה בהקשר לנשים, אבל הדרה מתרחשת בחברה הישראלית בהקשרים רחבים, וכהרגלנו בקודש, הכנס שלנו עסק במעבר מהדרה להכלה בסביבה רב תרבותית.

בפתיחתו התכנסו כל המשתתפים, כדי לשמוע את ברכותיהם של ד"ר אריאל פרידמן, ראש מדור פורומים וצוותי חשיבה במכון מופ"ת, של ד"ר דורון לדרר, רכזת תכניות השדה במכון, ושל לסלי באש, מרצה אורח של TEC מאנגליה, מזכיר IAIE הארגון הבינלאומי לחינוך רב-תרבותי. בשנה הבאה, אגב, הארגון הזה יתכנס אצלנו בישראל, אבל כל דבר בעתו.

לאחר המליאה התפזרו הסטודנטים לפעילות בקבוצות העבודה הרב-תרבותיות. מדובר בקבוצות קטנות ומעורבות של כשישה סטודנטים וסטודנטיות, כל אחד/ת ממכללה אחרת מהמגזרים השונים, שבמסגרתן מתקיים הקורס השנתי במסגרת הקורסים השיתופיים והבינמכללתיים של TEC. קבוצות הלמידה שעד כה שיתפו פעולה באופן מקוון, נפגשו לראשונה השנה לפעילות משותפת למשך כשעתיים, שבה כל קבוצה הכינה במשותף תוצרי למידה בתחום תוכן הקורס.

התוצרים צולמו בידי הסטודנטים, שגם ערכו תמונת selfie של הקבוצה והעלו את התמונות ליישום CollagoRate – קולאז׳ שיתופי ורב תרבותי . היישום פותח במיוחד עבור TEC ע"י יובל שפרירי, איש EdTech שעוסק בשילוב טכנולוגיה בפרויקטי למידה ייחודיים. בקולאז׳ 9X9 משבצות ובהן מיוצגות הקבוצות מארבעת הקורסים שהשתתפו בכנס. לחיצה ארוכה על תמונת התוצר הקבוצתי הופכת אותה ומראה את תמונת חברי/ות הקבוצה (ולהיפך), ובלחיצה על הלוגו של TEC במרכז הקולאז׳ מופיע הכיתוב: "השלם גדול מסך חלקיו":

קולאז' תמונות קבוצות הסטודנטים בפעילות ביום העיון

TEC (טכנולוגיה, חינוך ומגוון תרבותי) היא תכנית חוצה תרבויות המתקיימת במאמץ משותף של המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, מכללת סמינר הקיבוצים ומכון מופ"ת. אלפי תלמידים, סטודנטים, מורים ומרצים, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, מרחבי הארץ, לומדים יחד כל השנה בקבוצות קטנות ורב-תרבותיות, בסביבה מקוונת ונטולת סטיגמות. הפעילות  על פי מודל TEC יוצרת אמון בין משתתפיה ומכינה אותם למפגשים מרגשים פנים מול פנים, כפי שאכן קרה בכנס ״מהדרה להכלה״.

הכנס היה פרומו לחגיגה השנתית העיקרית של TEC ביום הבינלאומי המקוון, שיתקיים ב-18.3.2020 עם אלפי משתתפים מהארץ ומחו"ל.

שימרו את היום, ובואו לתקתק רב-תרבותיות עם TEC!

ד"ר מיקי קריץ וצוות TEC

ההזמנה ליום העיון עם התוכנית, המארגנים והשותופים